Natjecanja iz fizike

  • IPhO 2017.

Eksperimentalni radovi


 

K R I T E R I J I

za odabir radova

Osnovni kriteriji za odabir radova:

  1. Teme eksperimentalnih radova trebaju biti prilagođene uzrastu učenika osnovne škole.
  2. Ako je tema iz školskog programa očekuje se nestandardni pokus ili originalni prikaz nekog poznatog pokusa.
  3. Ako tema izlazi iz okvira školskog programa, njena težina treba biti u skladu s učeničkim sposobnostima.
  4. Matematički aparat koji se koristi u radu treba biti u okviru osnovnoškolskog programa.
  5. Potiče se odabir radova koji povezuju fiziku s drugim predmetima, ali glavni dio rada treba biti vezan uz fizikalne sadržaje.

Poželjno je da rad sadrži sljedeće dijelove:

  • Naslovna stranica (naslov rada, ime učenika, škola, mentor)
  • Sadržaj
  • Uvod (motivacija, iznošenje problema)
  • Obrazloženje teme (opisuju se pojmovi vezani uz temu, opis problema i prijedlog za njegovo rješenje)
  • Opis eksperimenta (eksperimentalni pribor, opis eksperimentalnog uređaja i postupka mjerenja)
  • Rezultati (rezultati mjerenja prikazani tablično i/ili grafički)
  • Rasprava
  • Zaključak
  • Popis literature

Pojedini dijelovi se mogu povezati (npr. rezultati i rasprava) i dodati novi (npr. zahvale, biografije učenika).

Radovi napisani u obliku Power Point prezentacije ili natuknica neće biti razmatrani.

Zagreb, 20. siječnja 2008.

Učenici osnovnih škola svoje samostalne eksperimentalne radove prijavljuju izravno Državnome povjerenstvu za fiziku elektroničkom poštom (natjecanja@hfd.hr) na obrascu koji se može podići ovdje ili ovdje . Rok za prijavu je 27. 11. 2017. Broj učenika na prijavljenome radu ograničen je na dva a mentora jedan. Izbor radova za državno natjecanje u eksperimentalni radovima odvija se u više koraka kako slijedi:

  • do 04. 12. 2017. povjerenstvo će između prijavljenih tema izabrati najzanimljivije i o tome obavijestiti natjecatelje uz daljnje upute (na internetskim stranicama natjecanja).
  • do 05. 02. 2018. povjerenstvo očekuje prvu inačicu radova, a do 19. 03. 2018. prethodno izabrane radove u konačnome obliku. Radove treba slati u tiskanom obliku u tri primjerka na adresu Državnoga povjerenstva s naznakom „OŠ – eksperimentalni radovi“.
  • do 26. 03. 2018. povjerenstvo će objaviti popis učenika/autora pozvanih na državno natjecanje u eksperimentalni radovima.

U propisanom roku, do 27. studenog 2017., za ovogodišnje natjecanje Državnom povjerenstvu je prijavljeno ukupno 33 teme. Nakon pregleda pristiglih prijava povjerenstvo je za daljnji postupak uvjetno prihvatilo (vidi kriterije za odabir radova) sve 33 teme.

Obavijest da je tema prihvaćena još ne znači da će rad biti predstavljen na završnom natjecanju. Konačni odabir radova koje ćemo uvrstiti u program Državnog natjecanja bit će napravljen nakon pregleda radova u slijedećem krugu, a temeljit će se na kvaliteti eksperimentalne realizacije predložene teme, postignutim rezultatima te kvaliteti napisanog rada.

Molimo sve natjecatelje koji su se kvalificirali u prvom krugu da najkasnije do 05. veljače 2018. pošalju cjelovite prikaze prijavljenih radova.

S ciljem da povjerenstvu omoguće brže ocjenjivanje, molimo autore prihvaćenih tema da nam pošalju po tri primjerka svakog prijavljenog rada.

 UčenikNaslovŠkolaMentor
1.Filip Martinec (8. razred), Leo Simon(8. razred)Bungee JumpingOsnovna škola PetrijanecAleksandra Kos
2.Lovro Oršanić Gregurić (8.a), Domagoj Smokrović (8.a)Bučni svijetOŠ Jure Kaštelana, ZagrebVlatka Jeras
3.Matej Čok (8. razred)Efekt staklenikaIV. Osnovna škola VaraždinAleksandra Kos
4.Luka Gnjidić (7.raz.), Krešo Krešo (7.raz.)Energija iz octaOŠ Dragutina Domjanića, ZagrebIrena Bajzek Anić
5.Eva Makovec (8. razred), Nola Vidović (7. razred)Kako izdresirati zmajaŠesta osnovna škola Varaždin (Makovec) i Četvrta osnovna škola Varaždin (Vidović)Aleksandra Kos
6.Kristina Kokolić (7.raz.), Nika Koprivnjak (7.raz.)Voda koja hodaOŠ Dragutina Domjanića, ZagrebIrena Bajzek Anić
7.Borna Cesarec (8.A razred)Magnetska sila i model magnetske zaštiteOŠ Augusta Cesarca, KrapinaErika Tušek Vrhovec
8.Amalija Rafaj Škriljevečki (8. razred)Mpemba efektOŠ TužnoRoman Divjak
9.Mia Ružica Jovušić (8.a), Bruna Novak (8.a)Obojene sjeneOŠ Jure Kaštelana, ZagrebVlatka Jeras
10.Marko Rep (7. razred)Viseća kuglanaOsnovna škola Kloštar Podravski, Kloštar PodravskiVlado Halusek
11.Mihael Janušić (8. razred), Leon Koluder (8. razred)Sjaj u tamiOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
12.Mihael Janušić (8. razred), Leon Koluder (8. razred)SonometarOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
13.Niko Ratković i Marko Gabrijel RadošLeteće čašeOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
14.Roko Markov i Roko ŠimićFizika i iluzijeOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
15.Nika Brkanović i Tea ĐurđevićMuzikalne cijeviOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
16.Roko Galić i Fran Kopilaš Duga u mrakuOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
17.Franco Biljan i Luka VlašićLeteći kotačOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
18.Lovro Barbić i Matej MikulićDoppler i mobitelOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
19.Grga Gabrić i Fran VrbanVatreni tornadoOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
20.Lana Križetić i Fran VrbanŠkotske smetnjeOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
21.Marin Lovko 7.A, Viktor Pavlović 7.APrvi letOŠ Petra ZrinskogGordana Tomić Šušnjara
22.Lovro Čanić (8. razred), Martin Mikić (8. razred)Apsorpcija zračenjaOŠ Brezovica, zagrebTanja Ćulibrk
23.Ivana Blažević (8. razred)Elgrom - o nabojima i tvarimaOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
24.Patrik Krčma (8. razred)Korisnost žaruljeOŠ Ivana Nepomuka Jemeršića, Grubišno PoljeDavor Horvatin
25.Jelena Glasovac 8. razredBrzina svjetlosti u tekućiniOŠ Ljudevita Gaja, ZaprešićAntonio Svedružić
26.Petra Šupuković (8.b razred), Sara Tomljenović ( 8.b razred)Dva neobična generatora OŠ Turnić, RijekaDamir Čović
27.Antonio Poslon (8.b razred), Luka Vidović (8.b razred)KlizištaOsnovna škola „Ljudevit Gaj“, KrapinaRužica Novak
28.Jakov SchramadeiTeslin transformator na istosmjernu strujuOŠ Tituša BrezovačkogSanja Martinko
29.Ivan Petrović (7.raz.), Marko Špehar (7.raz.)Limun-baterijaOŠ Dragutina Domjanića, ZagrebIrena Bajzek Anić
30.Lea Paska (7. razred), Tia Brndušanović (7. razred)Regelacija ledaČetvrta osnovna škola VaraždinAleksandra Kos
31.Janko Zec (7 razred), Roko Zec (8 razred)Elektromagnetska puškaOŠ Miroslava Krleže, ZagrebAnte Ljubičić
32.Benjamin Novak 8.r, Vilim Srnec 8.rElektrični automobil na daljinsko upravljanjeOsnovna škola NedelišćeMilan Đurić
33.Nera Bujak, 8.a; Klara Rodeš, 8.aPomozite, majstore!OŠ Đure Deželića Ivanić-GradIvica Gregurec