Natjecanja iz fizike

  • IPhO 2017.

Eksperimentalni radovi


K R I T E R I J I

za odabir radova

Osnovni kriteriji za odabir radova:

  1. Teme eksperimentalnih radova trebaju biti prilagođene uzrastu učenika osnovne škole.
  2. Ako je tema iz školskog programa očekuje se nestandardni pokus ili originalni prikaz nekog poznatog pokusa.
  3. Ako tema izlazi iz okvira školskog programa, njena težina treba biti u skladu s učeničkim sposobnostima.
  4. Matematički aparat koji se koristi u radu treba biti u okviru osnovnoškolskog programa.
  5. Potiče se odabir radova koji povezuju fiziku s drugim predmetima, ali glavni dio rada treba biti vezan uz fizikalne sadržaje.

Poželjno je da rad sadrži sljedeće dijelove:

  • Naslovna stranica (naslov rada, ime učenika, škola, mentor)
  • Sadržaj
  • Uvod (motivacija, iznošenje problema)
  • Obrazloženje teme (opisuju se pojmovi vezani uz temu, opis problema i prijedlog za njegovo rješenje)
  • Opis eksperimenta (eksperimentalni pribor, opis eksperimentalnog uređaja i postupka mjerenja)
  • Rezultati (rezultati mjerenja prikazani tablično i/ili grafički)
  • Rasprava
  • Zaključak
  • Popis literature

Pojedini dijelovi se mogu povezati (npr. rezultati i rasprava) i dodati novi (npr. zahvale, biografije učenika).

Radovi napisani u obliku Power Point prezentacije ili natuknica neće biti razmatrani.

Zagreb, 20. siječnja 2008.

Učenici osnovnih škola svoje samostalne eksperimentalne radove prijavljuju izravno Državnome povjerenstvu za fiziku elektroničkom poštom (eksp-os@natjecanja-iz-fizike.net) na obrascu koji se može preuzeti ovdje.
Rok za prijavu je 3. 12. 2018. 21.12.2018. Broj učenika na prijavljenome radu ograničen je na dva uz jednog mentora.Izbor samostalnih eksperimentalnih radova odvija se u više koraka kako slijedi:

  • do 10. 12. 2018. 28.12.2018. povjerenstvo će između prijavljenih tema izabrati najzanimljivije i o tome obavijestiti natjecatelje uz daljnje upute (na internetskim stranicama natjecanja).
  • do 4. 2. 2019. povjerenstvo očekuje prvu inačicu radova, a do 11. 3. 2019. prethodno izabrane radove u konačnome obliku. Radove treba slati u tiskanom obliku u tri primjerka na adresu Državnoga povjerenstva s naznakom „OŠ – eksperimentalni radovi“.
  • do 18. 3. 2019. povjerenstvo će objaviti popis učenika/autora pozvanih na državno natjecanje.

U propisanom roku, do 21. prosinca 2018., za ovogodišnje natjecanje Državnom povjerenstvu je prijavljeno ukupno 54 tema. Nakon pregleda pristiglih prijava povjerenstvo je za daljnji postupak uvjetno prihvatilo (vidi kriterije za odabir radova) sve 54 teme.

Obavijest da je tema prihvaćena još ne znači da će rad biti predstavljen na završnom natjecanju. Konačni odabir radova koje ćemo uvrstiti u program Državnog natjecanja bit će napravljen nakon pregleda radova u slijedećem krugu, a temeljit će se na kvaliteti eksperimentalne realizacije predložene teme, postignutim rezultatima te kvaliteti napisanog rada.

Molimo sve natjecatelje koji su se kvalificirali u prvom krugu da najkasnije do 4. veljače 2019. pošalju cjelovite prikaze prijavljenih radova.

S ciljem da povjerenstvu omoguće brže ocjenjivanje, molimo autore prihvaćenih tema da nam pošalju po tri primjerka svakog prijavljenog rada.

 UčenikNaslovŠkolaMentor
1.Kaja Antunović, Nina DobranovićAureole ili što je otkrio KirlianOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
2.Karlo Prepelić Balistika zračne puškeOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
3.Andrej Radovanović, Arian Krnić BiljarOsnovna škola Đure Deželića Ivanić-GradIvica Gregurec
4.Borna SakalBrzina hlađenja vodePrva osnovna škola, ČakovecMihael Varga
5.Matija Borovička, Lovro Sabljak Brzina svjetlosti u tekućiniOŠ Ljudevita Gaja, ZaprešićAntonio Svedružić
6.Ana Bušnja, Dorotea Rengel Brzo brzoOŠ Jure Kaštelana, ZagrebVlatka Jeras
7.Ivano Smolčić CSI JasterbarskoOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
8.Mara Bošnjak, Dora Mataić Čokoladni viskozimetarOsnovna škola PantovčakDanijela Takač
9.Lana Filipović Grčić, Barbara Poljak Dodir glazbeOŠ Ivana Lovrića u SinjuAndrea Norac
10.Ivano Smolčić Elastičnost krutinaOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
11.Laura Bakin, Lea Matković Električna vodljivost tekućinaOsnovna škola Milke Trnine, KrižManuela Kušec
12.Lovro Farkaš ElektromagnetOsnovna škola Tomaša Goričanca , Mala SuboticaDamir Cikač
13.Ema Sapunar, Chiara UljarEnergija kuglicaOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
14.Melani Franjić Energija trganjaOsnovna škola Antuna Branka ŠimićaDanijela Šumić
15.Gabrijel Preprotić Fizika vatreOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
16.Aurora Necko, Tara Trgovčević Fotoelektrični efekt solarne ćelijeOŠ Turnić, RijekaDamir Čović
17.Ivan ZebaGalilejev termometarOŠ Vladimira Nazora, DaruvarDavor Horvatin
18.Ivor Mihovilović, Ivan BrnićGravitacijski magnetiOŠ Bartola Kašića, Zagreb Eta Turk
19.Noa Ciban, Helena Petrović Heroji polarizacijeOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
20.Lucija Gusić Hidraulička rukaOŠ fra Pavla Vučkovića, SinjKatja Gusić
21.Gloria Petrlić, Ida Matanić Igra s neodimijskim magnetima - Lorentzova silaOsnovna škola Milke Trnine, KrižManuela Kušec
22.Ivor Krstulović, Antony GeetsIspitivanje toplinske vodljivosti korištenjem MicrobitaOŠ Ravne njive, SplitZlatko Norac
23.Lani Miliša, Katarina CerinskiIzolatorom do energijeOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
24.Matija BogomolecIzrada magnetizatora / demagnetizatoraOŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ KoprivnicaBoris Tonc
25.Eva Brnabić, Anja Stojković Ljudsko tijelo kao elastična oprugaOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
26.Patrik Drešar, Jakov Jurčić LojtricaOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
27.Marko Zvonar, Lara Magdić Magnetno-klipni motorOsnovna škola PantovčakDanijela Takač
28.Petra Padro Međudjelovanje magneta i električne strujeOŠ Josipa Račića, ZagrebLuka Cavaliere Lokas
29.Marin Lovko, Viktor Pavlović Mjerenje udaljenosti pomoću ultrazvukaOsnovna škola Petra Zrinskog , Krajiška 9,ZagrebGordana Tomić Šušnjara
30.Hrvoje Đerek, Andrej Despoja O čemu ovisi domet mlaza tekućine ?OŠ Frana Galovića, ZagrebDubravka Despoja
31.Eva Demović O čemu ovisi provodljivostOsnovna škola Antuna Branka ŠimićaDanijela Šumić
32.Luka Švelec, Sandro Vidaček Određivanje Ampereove sileOŠ Tužno, Tužno i OŠ Vidovec,VidovecAleksandra Kos
33.Maja Jagić, Lea SeverOdređivanje brzine svjetlosti mikrovalnomOŠ Ludbreg, LudbregAleksandra Kos
34.Filip Vučić Određivanje mase kuglice pomoću brašnaOsnovna škola TrnskoKristina Mlinarić Činčurak
35.Monika Hanjš, Tia BrndušanovićOdređivanje mase zraka vagomIV.Osnovna škola, VaraždinAleksandra Kos
36.Ana Smuđ, Mirna Kosec Određivanje Sunčeve konstanteVI.osnovna škola Varaždin i Osnovna škola LudbregAleksandra Kos
37.Marko ŠarićOdskakanje lopticaPrva osnovna škola, ČakovecMihael Varga
38.Laura Orsag, Marta CapanPazi loptaOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
39.Hana Urukalović, Marta Vukoja Petlja se petljaOŠ Jure Kaštelana, ZagrebVlatka Jeras
40.Ana Bevanda, Maria Jaka VukelićPles laserske svjetlostiOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
41.Val Krušić, Lucija LisičarSila u bocamaOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
42.Jakob Stropnik, Fuad Ahmetašević Simulacija efekta Sunčevog vjetraOŠ Pantovčak, ZagrebDanijela Takač
43.Luka Radić, Emanuel Razum Skeniranje površinaOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
44.Luka Zrnić Solarna energijaOŠ Kustošija, ZagrebAna Ilić Galić
45.Vito Šarić, Bruno NovoselStriborov kotačOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
46.Andrija Mravac, Borna MarijanovićSvjetlosna stazaOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
47.Lovro Farkaš Teslin transformatorOsnovna škola Tomaša Goričanca , Mala SuboticaDamir Cikač
48.Filip Fabijanić, Kristijan Gojšić Teslin transformatorOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš
49.Borna Kralj, Roko JurasTitranje opruge u tekućiniOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
50.Lana Brekalo, Mia PerićUtrka kuglicaOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
51.Filip Cvetko Zračna pumpaOsnovna škola Milke Trnine, KrižManuela Kušec
52.Denis Tudan, Fran GrđanZvučna izolacijaOŠ Ljubeščica,Ljubeščica i IV OŠ, VaraždinAleksandra Kos
53.Kristijan Vojković, Angelo KneževićZvuk i medijiOŠ Bartola Kašića, ZagrebEta Turk
54.Matija Mikloušić, Ivan Slugečić Život vrtlogaOŠ „Ljubo Babić“, JastrebarskoIrena Peruš