Natjecanja iz fizike

  • IPhO 2017.

Eksperimentalni radovi


K R I T E R I J I

za odabir radova

Osnovni kriteriji za odabir radova:

  1. Teme eksperimentalnih radova trebaju biti prilagođene uzrastu učenika osnovne škole.
  2. Ako je tema iz školskog programa očekuje se nestandardni pokus ili originalni prikaz nekog poznatog pokusa.
  3. Ako tema izlazi iz okvira školskog programa, njena težina treba biti u skladu s učeničkim sposobnostima.
  4. Matematički aparat koji se koristi u radu treba biti u okviru osnovnoškolskog programa.
  5. Potiče se odabir radova koji povezuju fiziku s drugim predmetima, ali glavni dio rada treba biti vezan uz fizikalne sadržaje.

Poželjno je da rad sadrži sljedeće dijelove:

  • Naslovna stranica (naslov rada, ime učenika, škola, mentor)
  • Sadržaj
  • Uvod (motivacija, iznošenje problema)
  • Obrazloženje teme (opisuju se pojmovi vezani uz temu, opis problema i prijedlog za njegovo rješenje)
  • Opis eksperimenta (eksperimentalni pribor, opis eksperimentalnog uređaja i postupka mjerenja)
  • Rezultati (rezultati mjerenja prikazani tablično i/ili grafički)
  • Rasprava
  • Zaključak
  • Popis literature

Pojedini dijelovi se mogu povezati (npr. rezultati i rasprava) i dodati novi (npr. zahvale, biografije učenika).

Radovi napisani u obliku Power Point prezentacije ili natuknica neće biti razmatrani.

Prijave samostalnih eksperimentalnih radova učenika osnovnih škola vrši ovlaštena osoba u školi, imenovana od strane ravnatelja škole, izravno Državnome povjerenstvu za fiziku elektroničkom poštom (eksp-os@natjecanja-iz-fizike.net) na obrascu koji se može podići na internetskim stranicama (https://natjecanja-iz-fizike.net/). Rok za prijavu je 22. 12. 2023. Broj učenika na prijavljenome radu ograničen je na dva uz jednog mentora. 

Izbor samostalnih eksperimentalnih radova odvija se u više koraka kako slijedi:

  • do 05. 01. 2024. povjerenstvo će između prijavljenih tema izabrati najzanimljivije i o tome obavijestiti natjecatelje uz daljnje upute (na internetskim stranicama natjecanja).
  • do 19.02.2024. povjerenstvo očekuje prvu inačicu radova. Prvu inačicu radova slati isključivo u elektronskom obliku (po mogućnosti u PDF formatu) elektroničkom poštom na eksp-os@natjecanja-iz-fizike.net
  • do 18.03.2024. povjerenstvo očekuje radove u konačnome obliku. Radove slati u tiskanom obliku u tri primjerka na adresu Državnoga povjerenstva s naznakom „OŠ – eksperimentalni radovi“, te u elektronskom obliku (po mogućnosti u PDF formatu) elektroničkom poštom na eksp-os@natjecanja-iz-fizike.net
  • do 27.03.2024. povjerenstvo će objaviti popis učenika/autora pozvanih na državno natjecanje. 

Detaljnije upute i kriteriji vrednovanja samostalnih eksperimentalnih radova za učenike, mentore i škole te županijska povjerenstva mogu se naći na novoj web adresi https://natjecanja-iz-fizike.net/ 

Dodatne obavijesti mogu se dobiti putem elektroničke pošte na adresu natjecanja@natjecanja-iz-fizike.net

Na državnoj razini učenici  predstavljaju, obrazlažu i brane svoje samostalne eksperimentalne radove prema kriterijima vrednovanja:

  1. ocjena cjelokupnog eksperimentalnog rada 
  2. ocjena prezentacije i obrazloženja vlastitog rješenja (prezentacija koja se očekuje od učenika je u obliku postera. Powerpoint prezentacije mogu sluziti kao dodatna forma prezentacije, koja ima vise smisla ukoliko rad uđe u tri odabrana rada koji se prezentiraju pred svima.)
  3. ocjena obrane eksperimentalnog rada (odgovori na pitanja povjerenstva)

Obrazac

Izjava o izvornosti

Nakon pregleda pristiglih prijava povjerenstvo je za daljnji postupak uvjetno prihvatilo (vidi kriterije za odabir radova) 23 teme.

Obavijest da je tema prihvaćena još ne znači da će rad biti predstavljen na završnom natjecanju. Konačni odabir radova koje ćemo uvrstiti u program Državnog natjecanja bit će napravljen nakon pregleda radova u sljedećem krugu, a temeljit će se na kvaliteti eksperimentalne realizacije predložene teme, postignutim rezultatima te kvaliteti napisanog rada.

Molimo sve natjecatelje koji su se kvalificirali u prvom krugu da najkasnije do 19. 02. 2024. pošalje prvu inačicu radova, isključivo u elektronskom obliku (po mogućnosti u PDF formatu) elektroničkom poštom na eksp-os@natjecanja-iz-fizike.net

 UčenikNaslovŠkolaMentor
1.Martin Brkić (8. razred), Lovro Ipša (8. razred)VAKUUMSKI TOPOŠ Ljudevita Modeca Križevci, KriževciAnica Hrlec
2.Ivana Barišić (8. razred), Dejan Kartalija (7. razred)PROSVIJETLI ZNANJEOŠ Skakavac, SkakavacMarica Car-Mihalić
3.Karlo Sigel (8. razred), Filip Bajić (8. razred)ZABORAVLJENE KOLOTUREOŠ Turnić,RijekaDamir Čović
4.Lucija Saračević (7. razred), Ana Svržnjak (8. razred)NAJBOLJI DETERGENTOŠ Davorina Trstenjaka, ZagrebMatilda Šimunović
5.Partik Vlahović (7. razred)TITRANJE OPRUGEOŠ Bogumila Tonija, SamoborVjekoslav Jakopec
6.Toni Petrac (7. razred), Vito Koletić (7. razred)SOLARNI TORANJOŠ Bogumila Tonija, SamoborVjekoslav Jakopec
7.Jakov Šipoš (8. razred)OHMOV ZAKONOŠ Zdenka Turkovića, KutjevoNataša Mikuš
8.Marta Juranović (7. razred)ODREĐIVANJE KONSTANTE ELASTIČNOSTI OPRUGEOŠ Zdenka Turkovića, KutjevoNataša Mikuš
9.Vanessa Kičić (7. razred), Anđela Vukas (7. razred)KREVET OD ČAVALAOŠ Zdenka Turkovića, KutjevoNataša Mikuš
10.Lovro Tokić (7. razred), Niko Tokić (7.razred)IZRADA MANOMETRAOŠ Antuna Kanižlića, PožegaNataša Mikuš
11.Stela Ostojić (7. razred), Karla Bušić (7. razred)ISTRAŽIVANJE POTENCIJALNE ENERGIJE „METEORA“OŠ Antuna Kanižlića, PožegaNataša Mikuš
12.Raul Mandić (8. razred), Ante Stjepanović (8. razred)HAPPY WHEELS OŠ Bartola Kašića, ZagrebKsenija Knezović
13.Marino Kresovljak (8. razred)ELEKTROMAGNETSKA INDUKCIJAOŠ Zdenka Turkovića, KutjevoNataša Mikuš
14.Lora Grđan (8. razred), Janko Sokač (7. razred)Salinitet Jadranskog moraElektrostrojarska škola VaraždinRoman Divjak
15.Lukas Bubnjar (8. razred), Jakov Kolarić (8. razred)Gustoća zrakaElektrostrojarska škola VaraždinRoman Divjak
16.Nikola Trkulja (8. razred)Disko kuglaOŠ Antuna Gustava Matoša, ZagrebSandro Brljafa
17.Lara Musić (8. razred), Ivana Vujnović (8. razred)JEDNOSTAVNO(MATEMATIČKO) NJIHALOOŠ dr. Vinka ŽgancaMaida Birač
18.Lovro Leben (8. razred), Nia Santo (8. razred)VAN DE GRAAFFOV GENERATOROŠ Vladimira Nazora DaruvarDavor Horvatin
19.Dora Šljivarić (8 razred)MAGNETNA OPRUGAOŠ Ljudevita Gaja, ZaprešićAntonio Svedružić
20.Marta Bezjak (8. razred)BRZO, BRZO, PROZIRNOOŠ Markuševec, ZagrebVedrana Krznar
21.Jakov Blažina(8. razred), Marko Bobić (8. razred)GDJE MI JE PUNJAČ ZA MOBITEL?OŠ Jurja Habdelića, Velika Gorica Leo Kranjec
22.Julija T. Lukić (8. razred)Bijelo ili crveno, zeleno, plavoI. osnovna škola Varaždin, VaraždinSlavica Novotni
23.Petar Aladrović (8 razred), Leon Badurina (8 razred)BEST FOR THE BESTOŠ B. Kašića, ZagrebKsenija Knezović